Bakom konsten: Mayumi Niiranen-Hisatomi
Världen behöver tankeväckande konst. Denna bloggserie presenterar konstnärer som har beviljats stipendier från Sakari Alhopuros stiftelse och deras konst. År 2025 riktades stipendieutdelningen till konstnärer som i sitt arbete behandlade klimatförändringen, förlusten av biologisk mångfald eller den finländska naturens tillstånd.Publicerat: 29.1.2026
Text: Mayumi Niiranen-Hisatomi
Redigering: Viestintätoimisto Jokiranta Oy
Hur blev du konstnär?
Det är en knepig fråga, eftersom det är svårt att avgöra när konsten blir ett yrke. Det kan vara när man själv upplever sig vara en konstnär – det behövs inga yttre bevis eller andras åsikter. Mitt eget konstnärskap tog sin början 2006, när jag för första gången kom till Finland och mitt residens i Jyväskylä. Senare tog livet mig vidare till Kajanaland, där jag har bott och arbetat sedan 2010. Kajanaland och naturen där har hjälpt mig att växa som konstnär.
Hurdan är din relation till naturen?
När jag är trött och behöver energi tar jag en promenad längs Kajana älv eller går ut i skogen för att samla krafter. Samtidigt iakttar jag till exempel löven och vattenytan. Jag plockar också skräp, för att göra ens någonting för naturen.
Närskogen har alltid varit särskilt viktig för mig såväl mentalt som fysiskt. I skogen har jag bearbetat svåra skeden i mitt liv. Jag upplever att jag inte skulle hållas frisk utan att ha skogen i närheten. Jag hoppas att skogen förblir frisk också i framtiden.

Hurdant är det projekt som stiftelsen finansierar?
Min ambition är att föra fram närmiljöns skönhet genom att överföra naturens former och färger till duken. Som arbetsobjekt valde jag skogen vid Pöllyvaara, som ligger ungefär en kilometer från Kajana centrum. Jag inledde mitt projekt i juni i fjol och avslutade det i slutet av september med att samla in tanninhaltiga löv och färgsvampar i skogen.
I mitt arbetsrum skapade jag sedan mina verk så ekologiskt som möjligt av de material jag samlat in med hjälp av bl.a. ecoprint-teknik. I mina verk vill jag lyfta fram närnaturens betydelse och vikten av att skydda den.
Slutresultaten av projektet presenteras på utställningen RakasKuitu på konstmuseet i Kajana, där vi också berättar om våra verk. I anslutning till utställningen anordnas dessutom en workshopsturné som ska engagera unga och förankras i kommunerna i Kajanaland.

Bild: Minna Hyvönen
Vilken konstupplevelse har varit den främsta i ditt liv?
När jag var i 20-årsåldern besökte jag av en händelse Jean-François Millets utställning i en varuhusaktig byggnad i Japan. När jag såg den första målningen alldeles vid ingången kändes det som om tiden stod stilla. Allt omkring mig blev svart, endast hans målning förblev synlig. Jag stod länge helt fascinerad framför verket – det var mitt livs mest fantastiska konstupplevelse.
Konst betyder frihet för mig.
